Program (pdf)

 Četrtek 20.09.2018
16.00 Registracija, sprejemna dvorana Festivalne dvorane Bled
17.30 Otvoritev simpozija, pozdravni nagovori:
Sonja Ifko, predsednica ICOMOS Slovenija
Jernej Hudolin, generalni direktor Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije
Matej Blenkuš, Dekan Fakultete za arhitekturo UL
Slavnostna govornika:
Ksenija Kovačec Naglič, generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino Ministrstva za kulturo RS
Stane Pejovnik, predsednik slovenske nacionalne komisije UNESCO
18.00 Predstavitev novih publikacij ICOMOS-a Slovenije
18.15 Predstavitev mednarodnih projektov ZVKDS z znakom ELKD 2018
19.00 Sprejem, stoječa pogostitev
19.00 Razstava: mednarodni projekti ZVKDS, Sprejemna dvorana (E Rihs PP, Innorenew Coe, Claustra +, Iron Age
Danube, REFREsh, Paleodiversity Styria, Virtual Arch)

 

 Petek 21.09.2018
8.00 Registracija, sprejemna dvorana Festivalne dvorane Bled
9.00 Simpozij, Festivalna dvorana Bled, 1. nadstropje
A: Pravni in administrativni temelji upravljanja območij kulturne dediščine
9.00 Jelka Pirkovič, Slovenija: Pravni in upravni okvir upravljanja kulturne dediščine
9.30 Ljubo Lah, Slovenija: Modeli upravljanja kulturne krajine Krasa
9.45 Rafaela Simonato Citron, Josiane Patricia Talamini, Brazilija: Ogrožena dediščina v Braziliji – česa se lahko naučimo iz obnove območja Royal Arsenal v vzhodnem Londonu?
10.00 razprava
10.30 odmor za kavo
B: Pristopi in politike – primeri dobrih praks in izzivi
11.00 Lluis Pascual Bosch, Španija: Pristopi in politike pri upravljanju Barcelone kot secesijske kulturne dediščine: Ali naše mesto umira zaradi prevelikega uspeha?
11.30 Matjaž Završnik, Slovenija: Upravljanje kulturnega spomenika Blejski grad
11.45 Neva Makuc, Slovenija: Kulturna dediščina in njena revitalizacija: transnacionalni projekt RESTAURA
12.00 Špela Spanžel, Slovenija: Upravljanje kulturne svetovne dediščine v Sloveniji: skupni imenovalci, vsakodnevni izzivi, pridobljene izkušnje in izmenjava priložnosti
12.15 Vlasta Vodeb, Slovenija: Inovativno upravljanje območij stavbne dediščine z uporabo GIS in HBIM
12.30 Nataša Kolenc, Slovenija: Grad Rihemberk: revitalizacija kulturnega spomenika skozi izkušnje projekta RESTAURA – revitalizacija zgodovinskih stavb s pomočjo shem javno-zasebnega partnerstva
12.45 Tomaž Golob, Slovenija: Participativno upravljanje območij kulturne dediščine
13.00 razprava
13.30  kosilo (v lastni režiji udeležencev)
C: Kulturni turizem in upravljanje območij kulturne dediščine
15.30 Helen Kendrick, Združeno Kraljestvo:Ekologije kraja; obnova, ki v ospredje postavlja dediščino, in kulturni turizem v Glasgowu
16.30 Aida Idrizbegović Zgonić, Jasenka Čakarić, BiH: Vpliv kulturnega turizma na funkcionalno in vizualno integriteto zgodovinskih mest – primer mesta Mostar
16.45 Aleksandra Djukić, Branislav Antonić, Jelena Marić, Stefan Hadži Arsenović, Srbija: Od kulturne dediščine do kulturnega turizma: preoblikovanje Smedereva kot območja dediščine s trdnjavo Smederevo v novo turistično destinacijo ob Donavi v Srbiji
16.30  odmor za kavo
17.00 Katharina Zanier, Slovenija: Projekt CLAUSTRA+: priložnosti in izzivi
17.15 Antonio Trennado, Demetrio Fuentes Ferrera, Španija: Nočne poti v Almadénu, izziv za spodbujanje svetovne dediščine
17.30 Tatjana Dizdarevič, Slovenija: Upravljanje kulturne dediščine v Idriji, vpisane na Seznam svetovne dediščine UNESCO
17.45  razprava
18.00 ZVONENJE ZVONOV V EVROPI – Hkratno zvonjenje zvonov na mednarodni dan miru v okviru ELKD 2018 – Dediščina nas povezuje.
19.00  večerja na Blejskem gradu, Viteška dvorana

 

 Sobota 22.09.2018
9.00-10.30 Povzetki simpozija, razprava in zaključki
Dodatni program – brezplačna udeležba razen obisk otoka
11.00 Otvoritvena slovesnost DEKD IN TKD 2018, Festivalna dvorana Bled: slovesno odprtje
Ogledi po izbiri:
10.00-18.00 Zgodovinsko-dokumentarni film: Čas Bleda in Brixna 1004–1858, Festivalna dvorana Bled, (50 min)
10.00-18.00 Zgodovinsko-dokumentarni film: Arnold Rikli. Voda, zrak, sonce, Festivalna dvorana Bled, (58 min)
13.00 Blejski grad: Javno vodenje po Blejskem gradu z dr. Niko Leben (60 min)
13.00-16.00 Ogled spominske sobe Bohinjske železnice Železniška postaja Bled Jezero
13.30 Vokalna skupina LIP Bled in Folklorno društvo Bled, Blejska promenada
15.00 Ogled Blejskega otoka, prijava in doplačilo ob registraciji

 

Program (pdf)

 

častni pokrovitelj
Slovenska nacionalna komisija za UNESCO
v sodelovanju z
Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Fakulteta za arhitekturo, Univerza v Ljubljani, Zavod za kulturo Bled